Ablak csere lépésről lépésre

 

 

 

1. El kell döntenünk, hogy műanyag vagy fa nyílászárót szeretnénk-e otthonunkba.

 

Mindkettőnek meg van a maga előnye és hátránya is. Ha a két ablakfajtát összehasonlítjuk, akkor hamar kijön a műanyag ablak előnye. Ezen előnyök közt kell kiemelni a kényelmet és a problémamentességet.

 

- A mai műanyag ablakok kevésbé érzékenyek a mechanikai sérülésekre, karcállóak, UV stabilak, könnyen tisztán tarhatók, nem kell festegetni, sem felújítani a terméket, nem torzulnak az idő során. Beépítés után tulajdonképpen gondozás mentesek. Ezenfelül a modern fóliáknak köszönhetően élethűen tudják leutánozni a fa erezetét és mintázatát, színét, ami még esztétikusabbá teszi. Végül nem elhanyagolható pont az árbeli előnye sem, sem az, hogy az alsóbb kategóriákat összevetve a műanyag ablakok jobb hőszigetelő képességgel bírnak.

 

- A fa ablakok előnye a természetesség, a meleg fa érzete, látványa, illetve a modern, magasabb kategóriás ablakok esetén a jobb hőszigetelő képesség. Legfőbb hátránya a jelentős felár.

 

 

2. Meg kell találnunk a megfelelő, szimpatikus, lehetőleg ajánlott nyílászáró forgalmazó, beépítő céget.

 

 Sajnos a nyílászáró piac meglehetősen felhígult az utóbbi időben. Ezért fontos, hogy amennyire csak lehet, ajánlások alapján válasszunk kivitelezőt. Jó támpont lehet  közeli ismerősöktől, szomszédoktól tájékozódni, megnézni az elvégzett munkákat, hogy lássák Önöknek is megfelel-e. Ha sikerül több cég munkáit is megnézni, ellenőrizni és van alkalmuk kikérdezni az ismerőseiket, már könnyebben fognak megfelelő kivitelezőt választani.

 

   2.a Mire figyeljünk, mit vizsgáljunk meg egy elkészült nyílászáró cserénél, mi alapján válasszunk?

 

   Mivel minden cég más és más technikát használ a beépítés folyamán, ezért nehéz ebben tökéletes tanácsot adni, de van pár tényező ami segíthet ebben:

 

  • Hozzáértés. Ha már a felmérő kolléga sem tud minden kérdésükre azonnali választ nyújtani, esetleg kikerüli a keresztkérdéseket, milyen lesz a beépítés minősége?
  • ​​​​Szerszámozottság. Általánosságban elmondható, hogy az ablakozás profi szerszámparkot kíván. a széteső papírdobozokkal és festékesvödrökkel operáló, áruházi barkácsgépekkel dolgozó csapatok kerülendőek.
  • Beépítés minősége. Egy átlagos nyílászáró cserénél (pl. panel) szilikonnal tömíteni főleg a fal és az ablak/szegőléc külső-belső fallal való találkozását kell. Az ablak és párkány közti rést, illetve a szegőlécek ablakkal találkozó élét folyékony pvc-vel kell tömíteni, ragasztani. Áltlános probléma, a mindent mindenhol szilikonnal összekenés, a nem neutrális (kívülre) és nem acryl (belülre) szilikonok használata. Ebből következik, pl. a belső párkány és ablak között találhatő szilikon idővel elszíneződik és fel is fog válni. Kerülendő a szilikonnal ragasztós szegőlécezés is, idővel leválhat. Továbbá sorolásnál nem látszódhat még egész kis rés sem két ablak között. Az elkészült ablak működésének azonnal kifogástalannak kell lennie. Ne tévesszenek meg, nincs külön téli és nyári beállítás. Alap helyzetben, a tömítőgumi kissé eltartja a szárnyat nyitott állapotban a toktól, amennyiben viszont a szárny csukódik vagy nyílik magától, úgy nincs vízszintbe ill. függőlegesbe építve a nyílászáró. A "48" tokrögzítő csavar használata nem helyettesíti a megfelelő purhabozást, a két rendszer együtt rögzíti az ablakot.
  • Időtartam. Egy átlagos nyílászáró legyártásának az ideje általában 1-3 hét. Ritkán, főleg nyár végén, ez nőhet. Egy összeszokott két fős ablakbeépítő csapat, egy átlagos panellakással (pl. 340-es erkélyfal, 2db 210-es ablak, 1 kisebb ablak) körülbelül 6-8 óra alatt készül el teljesen. Belvárosi 6-8 szerkezetes lakás kb. 5 óra, újépítésű családi háznál kb 30 szerkezet/nap.   

3. Cégünknél a nyílászáró csere folyamatai a következők:

 

  • Felmérés - a nyílászárók, árnyékolástechnikai- és kiegészítő termékek lemérése, árajánlat készítés, előleg átvétele
  • Megrendelés- a felmért nyílászárók megrendelése a gyártótól, 1-4 hét
  • Időpont egyeztetés- a beépítés/csere időpontjának pontosítása
  • A nyílászárók beépítése/cseréje, műszaki átadás, a fenn maradó összeg átvétele

 

  3.a  A megfelelő ablakcsere-technika kiválasztása.

 

Panelházakban a bontás-beépítés kötött, nem lehet tokbaépítéssel nyílászárót cserélni. És nem is kell, mivel a panellakásokban falsérülés a folyamat során nem vagy csak nagyon kis mértékben keletkezik, az új ablak a régi síkjába kerül beépítésre, legfeljebb a tapétát kell pótolni, visszajavítani.

 

Polgári jellegű épületek esetében, illetve családi házakban, azonban van lehetőség a választásra. A bontás-beépítés helyett (amennyiben a régi tok megfelelő) lehetséges a régi tokba történő beépítés, így nem sérül a fal, nem kell kőműves munkával és festéssel újraépíteni a kávát, ezzel jelentős időt és energiát spórolhatunk meg. Továbbá csökken a további kárképződés lehetősége is.

 

Ezekről tájékozódhat e menüpont almenüjeiben illetve az alábbi linkekre kattintva: